Bale

Akademiden Kültür Sanat

Akademiden

Bale

Bale, belli figürlere, adım atışlara dayalı dans ve müzikli gösteri türüdür.İtalyan rönesans döneminde ortaya çıkmış daha sonra fransa ve rusya da gelişmiş bir performans sanatıdır. Dünya çapında yayılarak birçok başka dansı etkilemiştir.

GENEL BİLGİLER

Mini bale eğitimine 3 yaşındaki öğrenciler kabul edilir. Dersin amacı öğrencilerimize bale ve müziği sevdirmek; ilerleyen dönemlerde klasik bale ve müzik eğitimine onları hazırlamaktır.

Bale öncesi eğitimlerimiz haftada 1 gün, 1 saat olarak yapılır.

Mini Bale sınıfımız çocuklarımızın vücut koordinasyonlarını geliştirir, senkronize hareket etmelerine ve küçük yaşta bir gruba dahil olarak sosyalleşmelerine katkıda bulunur.

Bale sınıfları; fiziksel faydalarının dışında çocuklara organize bir ortamda sosyalleşmek ve bağ kurmak için fırsat verir.
Dahası ve en önemlisi; hayatları boyunca kullanacakları sözsüz iletişimi sağlayan beden dilini öğrenmelerini de sağlar.

Hazırlık Sınıfı eğitimine 4-6 yaş arası öğrenciler kabul edilir. Öğrenciler doğum yıllarına göre Hazırlık 1 ve Hazırlık 2 olarak ayrı sınıflara yerleştirilir. Dersin amacı, sevgi ve disiplin kavramlarıyla birlikte temel bale hareketlerini öğreterek vücut ve koordinasyon gelişimlerini hızlandırmaktır.
Bale dersleri haftada 2 gün, 1’er saat olarak yapılır.

Akademiden’in eğitim kadrosu konservatuar mezunu öğretmenlerin yanı sıra çocuklarla iyi diyalog kurabilen ve onların her türlü sorunuyla ilgilenen bale kursu mezunu eğitmenlerden oluşur. Tüm eğitmenler, kurumumuz bünyesinde düzenlenen hizmet içi eğitim seminerleri ile düzenli olarak kendilerini geliştirmektedir. Deneyimli öğretmenlerin verdiği bale eğitimi, üstün bir sanat zevki geliştirmenin dışında çocuğun sosyal ve fiziksel gelişimine de büyük katkıda bulunur.

Teknik sınıflarımızda öğrenciler 6 yaşından itibaren fiziksel uygunlukları incelenerek ve daha önce bale yapmışlarsa seviyeleri tespit edilerek teknik sınıflara yerleştirilir.  Derslerimiz haftada 1 gün, 1 saat olarak uygulanır.

Klasik bale tekniklerinin ileri yaşlarda da uygulanabileceğini gösteren Yetişkin Bale sınıflarına katılımda bir dans geçmişi aranmaz.
Yetişkin Bale dersleri, haftada 1 gün, 1 saat olarak yapılır.

Hayatın her evresinde bale egzersizleri, kişinin beden farkındalığını arttırır. Duruş bozukluklarının sistemli bir şekilde düzeltilmesi ile doğru duruş pozisyonunun bedende otomatikleşmesini sağlar ve bütün bunlara bağlı olarak, kan dolaşımı ve sindirim sistemi hızlanır. Düzeltilmeyen bu duruş bozuklukları; yorgunluk, baş ağrısı, kronik kas gerginlikleri, sırt ve bel ağrılarına sebep olur.

Yetişkin Bale sınıflarına; dansın diğer alanlarıyla ilgilenip yapmakta olduğu dansa klasik balenin estetik ve esnekliğini katmak isteyenler, daha önce bale dersi almış olup eğitimini yarım bırakmış olanlar ve hiç bale eğitimi almamış olanlar katılabilir.
Konservatuvarın bale bölümlerine hazırlık derslerimiz, o yılın sınav giriş müfredatına uygun olarak; bale, gerekirse solfej çalışmalarının birlikte yürütüldüğü bir programdır.
Sınava hazırladığımız öğrencilerimiz yüksek başarı oranıyla konservatuvarların bale ve müzik bölümlerini kazanmış olarak eğitimlerine devam ederler.

BALE EĞİTİMİNİN FAYDALARI

*Balenin ilk akla gelen faydası fiziksel açıdan gelişimdir. Daha esnek, daha ince, daha zarif, daha sağlam ve daha sağlıklı bir vücut bale eğitiminin tartışılmaz bir sonucudur. Egzersizler sayesinde kazanılan esneklik ve sağlamlığın yanı sıra, hareketlere yansıyan bir zarafet ve asalet gözlenmektedir. Bale eğitimi almış çocukların duruşu, yürüyüşü, oturup kalkışı, her ortamda ve her zaman hayranlık uyandıracak kadar farklıdır. Bununla birlikte öğrenciler doğru beslenmeyi ve vücutlarına iyi bakmayı küçük yaştan itibaren öğrenirler.
* Bale eğitiminin bireylere sağladığı iç disiplin ile bale öğrencisi, bale eğitiminden öğrendiği disiplini hayatının her alanına taşıyarak düzenli ve programlı yaşar. Bu durum çocuğun okul derslerinde fark edilerek, öğrencinin yükselişine yol açacağı gibi, tüm diğer aktivitelerinde ve ev yaşamında da kendini gösterecektir. Çocuklarımız dinlenmiş bir zihin ile derslerinin başına geçerek daha başarılı sonuçlar elde edeceklerdir.
* Bale eğitimin kazandırdığı en önemli vasıflardan biri de “kendi kendine yetmek” ve “sorumluluk almak ”tır. Bale öğrencisi küçük yaştan itibaren her işini kendisi yapmayı ve sorumluluk almayı öğrenerek, bu durumu şüphesiz hayatının her alanına yansıtacaktadır.
* Bale eğitimi ile kendi kendine yetmeyi öğrenen her çocuğun, kendine güveni artar, ayakları üzerinde durmanın gururuyla sağlam bir özgüven geliştirir, çekingenliğini üzerinden atarak, kendini ifade edebilme yeteneği kazanır.
* Bale ve dans eğitimlerinin, çocuğun sosyalleşmesine faydası tartışılamayacak boyuttadır. Grup halinde yapılan dersler ve ortak bir zevkin paylaşılması sınıftaki kaynaşmayı da beraberinde getirmekte, asosyal görünen pek çok çocuk hızla değişerek arkadaş gruplarının aktif bir üyesi durumuna gelmektedir.
* Öğrencilerimiz; tüm bu aldıkları eğitimin sonucu olarak, sanata değer veren, iyi birer bale ve genel anlamda sahne sanatları izleyicisi olmayı öğrenmekte, fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı gelişim göstermekte ve bilinçli sanatseverler olarak yetişmektedirler. Birlikte çalışma ve başarmanın tadını almakla birlikte kendini bilen ve tanıyan bireyler olarak yetişmektedirler.
* Ancak hepsinden önemlisi çocuğunuzun, sevdiği ve zevk aldığı bir alanda çalışmanın ve gelişmenin sonsuz keyfini tadıp mutlu olmasıdır. Derslerden sonra ifadesine yerleşen o “yıldız” bakışı ve yüzünde kolayca görebileceğiniz o aydınlık gülümseme size tüm bu yukarıdaki maddeleri özetler nitelikte olacaktır.

Bizimle İletişime Geçin

Bilgi almak istediğiniz eğitimlerle ilgili kayıt oluşturun, danışmanlarımız sizi arayıp bilgilendirsin.