Resim

Akademiden Kültür Sanat

Akademiden

Resim

     Resim sanatı, özlem, duygu ve düşüncelerin, belirli estetik kurallar çerçevesinde, iki boyutlu bir düzlem üzerine yansıtılmasına dayanan sanat dalıdır. Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem fırça gibi araçlarla kâğıt, bez, vb. üzerinde yapılan biçimlerdir. Resim, yüzey üzerine renklerle, zihinsel eylemin ifadesi, estetik bir görünüm oluşturmaktır. Resim sanatını duygu ve düşüncelerimizin, estetik ve biçim kuralları içerisinde kendimizi ifade etmemiz olarak tanımlayabiliriz.

Resim Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler ve Faydaları

GENEL BİLGİLER

Resim kursu , her yaştan birey tarafından tercih edilen bir kurstur. İlkel çağlardan günümüze insanlar gördüklerini ya da görmediklerini hayal ederek resme dökerler. Zamanla resmetmek sürekli gelişen ve değişen bir alan haline geldi. Binlerce yıldır cazibesini hiç kaybetmeden, her geçen gün değerini daha da arttırarak gelişim gösterdi.
Günümüzde ise hem mesleki açıdan ilerlemek isteyen hem de hobi olarak kendini geliştirmek isteyen herkes tarafından resim sanatı öne çıkmaktadır.
Resim Kursuna Kimler Katılabilir ?
Resim kursuna katılmak için minimum taban yaş 12’dir. Ancak resim kursuna katılmak için yaş kriterinde bir üst sınır bulunmamaktadır. Ayrıca resim kursuna katılmada cinsiyet ayrımı da söz konusu değildir. Dileyen herkes resim kursuna katılabilir.
Resim kursuna katılma amaçları farklılaşan bireyler genel olarak şu temeller üzerinde resim kursuna başlamaktadır. Bunlar: resme yeteneği olup daha da geliştirmek isteyen bireyler, resme merakı ve ilgisi olduğu halde yeteneği olmayan bireyler ve mesleki açıdan resim yapmak zorunda olan bireyler ile sanatçı kimliği ile öne çıkmak isteyen ressam adayları resim kurslarını tercih etmektedirler.
Akademiden olarak, 12-18 yaş grubu erken genç dönemi, 18-35 yaş arası gençlik dönemi, 35-45 yaş arası ileri gençlik dönemi, 45-60 yaş arası orta yaş grubu ve 60-üstü yaşlı grubuna resim kursu hizmetini sunmaktayız. Akademiden kursiyerlerinin büyük bir çoğunluğu ise gençlik dönemi olarak adlandırdığımız 18-35 yaş grubu kursiyerlerden oluşmaktadır. Bu yaş grubunda yer alan kursiyerlerin çoğunluğu daha çok Güzel Sanatlar Fakültesi içerisinde yer alan resim bölümüne yerleşmek için kursu almaktadır. Özel yetenek sınavında başarılı olabilmek adına resim kursunu tercih edenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

FAYDALARI

 Resim Kursunun Avantajları Nelerdir ? 
Resim kursunun bireyin kişisel gelişimi için de; mesleki gelişimi için de ciddi avantajları bulunmaktadır. Resim kursuna katılma amacınız doğrultusunda avantajlarınız şekillenir. Özel yetenek sınavına girmeyi düşünerek resim kursuna katıldığınızda resim ile ilgili bilgilerinizi arttıracağınızı ve yeteneğinizi de geliştireceğinizi dolayısıyla özel yetenek sınavını da rahatlıkla geçebilme avantajı sunar.
Öte yandan sadece hobi amaçlı katılırsanız resim kursuna, çok güzel resimler yapmayı ve yaptığınız bu resimleri yakın çevrenizdeki dostlarınıza hediye ederek daha fazla mutlu olabilirsiniz. Resim yapmanın hem psikolojik hem sosyal olarak insanları olumlu etkilediğini uzmanlar sürekli olarak dile getiriyor. Bu açıdan bakıldığında resim yapmak kişiyi donanımlı , hayat dolu , mutlu , sosyal ve etkin bireylere dönüştürür.
Neden Resim Kursuna Gitmeliyim ?
Resim kursu size her açıdan destek olacaktır. Olmak istediğiniz insan modeli ne ise; yapmak istediğiniz hobi ya da meslek ne ise o şeyi iyi yapmak istiyorsanız mutlaka profesyonel bir destek almalısınız. Resim kursunun varlık sebebi sizin de resim kursuna gitme amacınızı belirler. Dolayısıyla bir resim kursunun size sunabileceği birçok şey olabilir. Burada önemli olan “Neden ?” sorusuna karşılık alabileceğiniz en iyi yanıttır.
Resim, görsel ve uygulamalı sanatlardan birisidir. Resim ile sanatsal cevherinizi açığa çıkarabilirsiniz. Resim kursunun size sunduğu imkanlar dahilinde kendinizi resim ile yeniden var edebilirsiniz. Bir sanat dalı ile ilgili olmak sosyal yaşantınızı da değiştirecektir. Unutmamak gerekir ki herkes resimle ya da sanatla ilgilenmez, hele de sıradan insanlar… Resim kursuna gittiğinizde oradaki bireylerin seçkin bireyler olduğunu, size kişisel anlamda ciddi kazanımlar sağlayacağını bilmelisiniz.
Resim Kursunda Neler Öğreneceğim ?
Özel yetenek sınavlarıyla üniversitelerin ya da liselerin ilgili bölümlerine yerleşmek isteyenler için çok çeşitli çalışmalar resim kursu çerçevesinde yapılmaktadır. Resim kursunda yapılan çalışmalar ve öğretilen teknik ve yöntemler bireylerin daha sağlam adımlar atmalarını sağlamaktadır.

Bizimle İletişime Geçin

Bilgi almak istediğiniz eğitimlerle ilgili kayıt oluşturun, danışmanlarımız sizi arayıp bilgilendirsin.