Jimnastik

Akademiden Kültür Sanat

Akademiden

jimnastik

Jimnastik hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Jimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır.

GENEL BİLGİLER

Cimnastik hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Cimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır. Cimnastikeğitimi tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi, herhangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır.
Kısacası cimnastik, denge, kuvvet, çabukluk, esneklik, el-göz / sinir-kas koordinasyonu, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırmaktadır.
Günümüzde akıllı cihazların, bilgisayarların ve televizyonların kullanımının artması sebebiyle evlerinde hareketsizliğe mahkûm olan çocuklar için yapılabilecek en doğru hareketlerden bir tanesi, bir spora yöneltmektir. Cimnastik sporu da çocukları bu durumdan kurtaracak, bunun yanında sosyal ve fiziksel olarak da birçok yarar sağlayacak bir spordur.
Cimnastik sporu, çocukların fiziki gelişimini destekleyerek estetik bir görünüme sahip olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca boy, kilo ve vücut kas kitleleri gibi değerlerin dengeli olmasını etkileyecek bir spordur.

FAYDALARI

* Kas kemik yapısının kuvvetlenmesi,
* Sinir-kas koordinasyonunun mükemmel seviyeye ulaşabilmesi,
* Bedenlerini daha bilinçli bir şekilde kullanabilme ve esneklik kazanabilme,
* Daha sosyal ve dışa dönük bireyler,
* Hiperaktif çocuklarda daha sakin davranış durumu,
* Duruş bozukluklarının düzeltilebilmesi,
* Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu yönde ilerleme,
* İletişim kuramayan çocuklarda sosyalleşebilme,
* Yaşıtları arasında daha aktif ve girişken olabilme,
* Yaşıtlarına oranla her alanda daha fazla başarı gösterebilme,
* Yaşıtlarına göre daha olgun ve sorumluluk sahibi olabilme
Çocuklarda hareketliliği sağlayacak aktivitelerin yapılması, yaş dönemlerine göre hazırlanmış özel programlarla, doğal gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir. Cimnastik öncelikle spor yapma kültürünü çocuklara aktardıktan sonra onlara en doğru aktivitelerin yapılması için bilinçli tercih imkanı sunmaktadır. Eğitim sürecindeçocuğun fiziksel yeteneği gözlemlenerek çocuk için doğru bir yol çizilmesi gerekir.

Bizimle İletişime Geçin

Bilgi almak istediğiniz eğitimlerle ilgili kayıt oluşturun, danışmanlarımız sizi arayıp bilgilendirsin.