Müzik Okullarına Hazırlık Kursu

Akademiden Kültür Sanat

Akademiden

Müzik Okullarına Hazırlık Kursu 

Kırmızı kafalı saka kuşu Himalayalar’da nasıl ötüyorsa Amazon nehrinin denize dökülen kısmının üstündeki ağacın dalında da aynı ötüyordur. Aynı tını aynı ses dinleyen hangi milletten olursa olsun, anlar sakanın dilinden. Aynıya bakıp aynıyı anlar.
“ Müzik herkes tarafından anlaşılabilen ortak bir dildir”.
Müziği en iyi anlatan ifade budur.

Müzik Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler ve Faydaları

GENEL BİLGİLER

Müzik Okullarına Hazırlık Kursu, girmek istediğiniz bölümün yetenek sınavına yönelik, size özel hazırlanan müfredatlarla yapılır. Güzel Sanatlar Lisesi, Müzik Hazırlık Lisesi, Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları Fakültesi, Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü gibi okullar her yıl yaptıkları yetenek sınavları ile belli kontenjanlarla öğrenci almaktadır. Müzik üzerine bir kariyer planınız varsa, sahip olduğunuz yetenekleri değerlendirip, sizin için en doğru seçeneğin hangisi olduğuna karar vererek başlamak, başarıya ulaşmak için yapılması gereken ilk hamledir. Sonrasında seçenekleriniz arasında yer alan okulların yetenek sınavlarının içeriğini açıklayan sınav yönergeleri incelenerek, bütün çalışmalar bunlara ve sizin eksikliklerinize göre şekillendirilir. Her türlü okulun öğrenci seçmede birinci derece önemli bulduğu kulak sınavı, dikkatle hazırlanılması gereken bir konudur. Müzik Okullarına Hazırlık Dersi, ağırlıklı olarak kulak çalışmaları ile gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra gireceğiniz bölümle ilgili olarak istenilenler için de size bir müfredat belirlenerek, sınava kadar bütün yeterliliğe sahip olmanız amaçlanır. Farklı eğitmenlerle deneme sınavları yapılarak, sınav sırasında komisyon karşısında yaşama ihtimaliniz olan heyecan en aza indirgenmeye çalışılır.

KURSUN AMACI

Ülkemizde eğitim veren devlet / özel konservatuvarlar, müzik fakülteleri, güzel sanatlar fakülteleri, eğitim fakülteleri (müzik öğretmenliği) ve anadolu güzel sanatlar liselerinin yapmış oldukları özel yetenek sınavlarına katılmak isteyenleri bu sınavlara özel programlarla hazırlamak.

Kursun İçeriği
Ses Çalışması (Kulak, entonasyon, ritm vb.) – Piyano Çalışması (Öğrenci sınava başka bir enstrümanla katılacaksa o enstrümanın eğitimi ayrıca verilir) – Genel Kültür ve Müzik Tarihi – Temel Müzik Teorisi, Solfej (dikte, deşifre vb.) – Müzikal Bellek Çalışmaları

Haftalık Ders Saatleri
Konservatuvara ve Güzel Sanatlara Hazırlık Dersleri Konservatuvar, eğitim fakülteleri ve güzel sanatlara hazırlık derslerimiz 1 saat birebir özel ders, 1 saat enstruman dersi, olmak üzere haftada toplam 2 saat dır. Ayrıca haftaiçi 5 gün etüd imkanı sağlanmaktadır. Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık Dersleri Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık derslerimiz haftada bir gün 1″er saat olmak üzere toplam 1 saattir. Ayrıca hafta içi 5 gün etüd imkanı sağlanmaktadır.
Öğrencilerimiz Konservatuvar ve Güzel Sanatlara Hazırlık dersinin yanında 2 ay ücretsiz olarak Resim,Tiyatro veya Dans branşlarından birini alabilirler.

KONSERVATUVAR, MÜZİK EĞİTİM FAKÜLTELERİ, TÜM MÜZİK OKULLARI SINAVLARINA HAZIRLIK PROGRAMLARI
Her eğitim yılı sonunda MEB ve YÖK bünyesindeki çeşitli müzik okullarının yetenek sınavı müfredatına göre içeriklendirilen programdır. Duyuş sınavına yönelik çalışmaları ve varsa bireyin çalışmakta olduğu enstrümanın repertuvar çalışmasını kapsar.

Sınavına hazırlanmak istediğiniz müzik okulunun 2015-2016 Akademik yılı sınav programlarına ulaşmanızda merkezimiz size ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır.
Kariyer hedefinize yönelik eğitim programları için merkezimize başvurarak, program eğitimcinizle tanışabilir, derslerle ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İÇERİK
İşitme çalışmaları (Duyuş eğitimi, Melodi tekrarı, Dikte yazma, Deşifre, Ritmik Okuma, Solfej)
Metodlar: Muammer Sun, Lavignac vb. evrensel işitme-solfej metodları
Enstrüman çalışma programları (Batı Müziği Enstrümanları: Piyano, Gitar, Keman, Flüt, Şan vb. / Türk Müziği ve Etnik Müzik enstrümanları)
METODLAR
Teknik çalışmalardan başlayarak repertuvara yönelen çalışmalar (ÖrnekPiyano Müfredatı: Oscar Beringer, Czerny, Clementi, Schmitt, Hanon vb.)

KİMLER KATILABİLİR?
Müzik eğitimi veren çeşitli okulların sınavlarına girmek isteyen bireylerin katılımına açıktır.

PROGRAMIN UYGULANMA ŞEKLİ VE ZAMANLAMA
Müzik okulu sınavlarına yönelik eğitim programları, işitme ve enstrüman derslerinden oluşmak üzere, haftada en az 2 ders olarak işlenmektedir.

ÇALIŞMANIN GÜN VE SAATLERİ
Detaylı bilgi için merkezimize danışınız.

İletişime Geç

Eğitim ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurunuz, eğitim danışmanımız sizi arayarak detaylı bilgi verecektir.