Konservatuvarlar İçerisinde Yer Alan Bölümler Nelerdir?

Akademiden Kültür Sanat

Konservatuvarlar da kişinin yeteneğine göre pek çok alan seçeneği vardır. Bir enstrüman çalma merakınız, isteğiniz ve yeteneğiniz varsa bunun için Müzik Bölümünü tercih etmelisiniz. Veya yukarıda da bahsettiğimiz gibi örnek aldığınız bir sanatçının izinden gitmek istiyorsunuzdur. Küçük yaşta okulda yer aldığınız tiyatro oyunlarının vazgeçilmez öğrencisi sizsinizdir. Size önerimiz, Tiyatro Bölümü sınavlarına hazırlanmanız. Kendi yeteneğinizin peşinden gidin, inanıyoruz ki her şey güzel olacak.

Şimdi de konservatuvar bölümlerinin bütününe ve detaylarına bakalım.

Devlet konservatuvarları kendi içinde 3 bölüme ayrılıyor:
 Müzik Bölümü, Müzikoloji Bölümü, Sahne Sanatları Bölümü.

Müzik Bölümü:

 • Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı (Keman, Viyola, Viyolonsel, Kontrbas Sanat Dalı)
 • Piyano, Arp, Gitar Anasanat Dalı (Piyano, Arp, Gitar Sanat Dalı)
 • Kompozisyon- Orkestra Şefliği Anasanat Dalı (Kompozisyon, Teori, Ritmik, Orkestra Şefliği Sanat Dalı)
 • Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Anasanat Dalı (Flüt, Obua, Klarnet, Fagot, Korno, Trombon, Trompet, Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı)
 • Caz Anasanat Dalı

Müzikoloji Bölümü:

 • Genel Müzikoloji Anabilim Dalı
 • Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı

Sahne Sanatları Bölümü:

 • Opera Anasanat Dalı
 • Tiyatro Anasanat Dalı
 • Çağdaş Dans Anasanat Dalı
 • Bale Anasanat Dalı (Modern Dans Sanat Dalı)

Türk Musikisi eğitimi almak istiyorsanız, bunun için Devlet Türk Musikisi Konservatuvarları var. Bu konservatuvarlarda ki bölümler de kendi içinde 8’e ayrılıyor: Temel Bilimler Bölümü, Ses Eğitimi Bölümü, Türk Halk Oyunları Bölümü, Çalgı Yapım Bölümü, Müzik Teorisi Bölümü, Müzikoloji Bölümü, Müzik Teknolojileri Bölümü, Kompozisyon Bölümü.

 • Ses Eğitimi Bölümü
 • Temel Bilimler Bölümü (Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği)
 • Türk Halk Oyunları Bölümü (Öğreticilik Anasanat Dalı, İcra Anasanat Dalı)
 • Çalgı Yapım Bölümü (Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı, Mızraplı Çalgılar Anasanat Dalı)
 • Müzik Teorisi Bölümü
 • Müzikoloji Bölümü
 • Müzik Teknolojileri Bölümü
 • Kompozisyon Bölümü

Konservatuvarlara Hazırlık Aşamaları

Konservatuvar sınavlarına girmek için, öncelikle ÖSYM’nin yapmış olduğu YKS sınavından en az 150 taban puanı almalısınız. İstenilen taban puanı, sınava gireceğiniz üniversiteye göre 180 ila 200 puana kadar çıkabilir. Bu puanı elde ettikten sonra, gireceğiniz bir diğer sınav yetenek sınavı. Yetenek sınavı; gireceğiniz bölüm ile ilgili performans sergileyeceğiniz bir aşama.


Bu sınava karşı hazırlıklı olun!

Hayatınızın geri kalanında önemli bir rol oynayacak olan üniversite hayatınız için, sınavda göstereceğiniz performans branş hocaları için oldukça önemli. Sizi zorlayacaklar. Solfej sınavına hazırlık için müzik dinleme aktiviteleriniz olması gerekiyor. Çalışacağınız sınav programı için nota veya metin okumaları yapmalısınız. Bulunduğunuz ortamlarda ki konserlere, sergi veya tiyatrolara gitmeye çalışın. Hafta da bir internet üzerinden veya bulunduğunuz şehrin imkanına göre bir festival filmi seyredin. Minimum 4 yılınızı vereceğiniz bu ortamı yakından tanımaya çalışın.

Konservatuvarda hangi bölüme girerseniz girin, çok çalışmalısınız. Yetenek sınavları bölümlere göre farklılık gösteriyor. Fakat her sınavda karşınıza çıkacak 2 temel aşama var. Bu iki aşamanın nasıl ve hangi sıra ile gerçekleşeceği konservatuvarlarda değişiklik gösterebilir. Bunun için konservatuvarların internet sitelerinden bir duyuru gerçekleşir. Bu duyuruya göre hazırlık yapar ve sınav sıranızı beklersiniz.

İlk aşama:Düzey Sınavı

Bu sınavda Teori, Armoni, Solfej alanlarında seviye tespit sınavı yapılacaktır. Bu sınava ait “Solfej Seviye Dosyası (Hazırlık ve Lisans)” adlı referans dosya aday tarafından temin edilir. Bu sınavda görevli öğretmen–genellikle okulun solfej öğretmeni- sizi piyanonun başına alarak sizden, hangi notaya bastığınızı bulmanızı isteyecek. Bu sınavı geçmeniz için, nota bilgisine sahip olman gerekiyor. Ardından seslerin tizlik ve peslik halini duymanız için, en az 2-3 ay solfej eğitimi almalısınız. Armoni ve teori bilgileri için de solfej dersleri aldığınız hocadan yardım alabilirsiniz. Bununla birlikte, sınavdan birkaç hafta önce konservatuarlar da hazırlık dersleri oluyor. Bu derslere mutlaka katılmalısınız!

İkinci aşama: Çalgı- Dans- Oyunculuk- Yetenek Sınavı

Konservatuvarın hangi bölümünü istiyorsanız, o bölümle ilgili performans sergilemeniz gereken bir sınav. Bu sınavda bir komisyon bulunur. Komisyonda, gireceğiniz bölümün bölüm başkanı, bölümün hocaları ve diğer bölümlerin başkanları da olabilir. Bu sınavda, size önceden duyurulan sınav programını icra etmelisiniz. Bu aşama için de bölümüne hakim bir hocadan özel ders alarak hazırlanabilirsiniz. Bu süreç en az 5 ayı kapsayacaktır.

Bu iki aşamanın nasıl ve hangi sıra ile gerçekleşeceği konservatuvarlarda değişiklik gösteriyor. Bunun için konservatuvarların internet sitelerinden bir duyuru gerçekleşir.

Sınavlarda başarı notu, 100 puan üzerinden 70’dir. Ayrıca aşamalar bazı bölümlerde artış gösterebiliyor.

Kaynakça: Eser Akansu Eray Konservatuvar: Bir Sanatçı Olmanın İlk Adımı E-Bursum

Görüşleriniz Çok Değerli...