Royal Academy Schools Of Music (ABRSM) Sınavlarına Hazırlık

Akademiden Kültür Sanat

Akademiden Kültür Sanat ögrencilerini talebe göre The Associated Board of the Royal Schools of Music (ABRSM) enstrüman sınavlarına hazırlamaktadır.

Royal Academy Schools Of Music (ABRSM) ve Yetenek Sınavları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İngiliz Kraliyet Akademisi’nin müzik alanında uygulamakta olduğu sertifika ve diploma programları Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyada yaklaşık 90 ülkede uygulanmaktadır. Tüm yaş gruplarına açık ve herkesin başvuruda bulunabileceği bu sınavlara her yıl 600.000’i aşkın aday katılmaktadır.

Performans ve teori olarak iki ayrı kategoride yürütülen bu sınavlar toplam sekiz (grade) aşamalıdır. Adayın yeterliliğine göre sınava gireceği seviye belirlenir. Sekizinci aşamanın sonunda yer alan sınavla aday alanında uluslararası geçerliliğe sahip Associated Board of Royal Schools of Music diplomasının sahibi olarak yurt dışındaki üniversitelerde istedikleri herhangi bir alanda burs kazanabilme, müzik eğitmenliği ya da yorumculuk gibi profesyonel meslek edinme imkânı elde etmektedirler.

Amatör ve profesyonel her yaştan müzisyene açıktır. Abrsm, dünyadaki en büyük müzik sınav sistemidir ve dünya çapındaki müzik eğitimi standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesinde büyük role sahiptir.

Bu uluslararası nitelikteki sertifikayı alan öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alması kabul edilir, diğer ülkelerde ise müzik dışında almak istedikleri eğitimlerde dahi burslu öğrenim görme hakkına sahip olurlar.

Sınavlar, üç ayrı kategoride ele alınabilir. Birinci kategoride, geçme veya kalma olmayan sınavlar yer alır. Bunlar; 6-9 aylık eğitim almış adaylar için tasarlanmış Hazırlık Sınavı ve 21 yaşın üzerindeki yetişkinler için tasarlanmış İcra Değerlendirmesi Sınavıdır.

İkinci kategori, giderek zorlaşan sekiz ayrı aşamayı kapsayan Aşamalı Sınavlardır.

Üçüncü kategori ise, üç ayrı diploma sınavını içeren Diploma Sınavlarıdır.

Adayların sınavlara her aşamadan veya belirli bir sırayla girmeleri zorunlu değildir. Ancak, 6, 7 veya 8. aşama Uygulamalı Sınavlarına girebilmek için, Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) sınavının 5. aşamasını başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır. Teori sınavı da yılda iki kez Mart ve Kasım aylarında yapılmaktadır.

Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır.

Uygulamalı Sınavlar, Ocak ve Nisan-Mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. İngiltere’den gelen bir sınayıcı kendisine önceden bildirilmiş olan program çerçevesinde sınavları yapar. (Sınavlar halen İzmir, Ankara, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Bodrum, Fethiye ve Antalya’da gerçekleştirmekte..) Yazılı Teori sınavları ise Kasım ve Mart aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. Sınav için adaydan son başvuru tarihine kadar, ABRSM’nin her yıl ilan ettiği ücret listesinde gireceği aşamaya göre belirli bir ücret alınır. Bunun haricinde sınav için herhangi bir ek ücret talep edilemez.

Görüşleriniz Çok Değerli...